Tworzenie Świata

Światotwórstwo dotyka wszystkich aspektów twojej historii. Dotyka zarówno fabuły jak i postaci. Jeśli nie znasz kultury, z której wywodzi się twoja postać, jak możesz wiedzieć kim on/a właściwie jest?

Patrick Rothfuss

Nic nie dzieje się w limbo. Nieważne, czy piszesz fantasy na miarę Wiedźmina, czy licealny romans niczym Teen Wolf – bez kontekstu twoje postaci skończą na morzach white room syndromu, gdzie zagubieni czytelnicy starają się połapać o co chodzi. Bez kontekstu – bez świata – postaci nie mogą wyrwać się z ciasnych ramek 2D. To właśnie znajomość kultury, norm społecznych, wierzeń, sytuacji społeczno-ekonomicznej i politycznej sprawia, że postaci stają się „ludźmi” zamiast papierowymi karykaturami.

Elementy składowe

Dla uproszczenia podział na trzy filary:

Mapa

Kartograficzna reprezentacja świata to nie tylko geografia. Mapa fikcyjnego świata to wizualna reprezentacja fikcyjnej rzeczywistości. Dodaje element realizmu, jednocześnie w bardzo skondensowany sposób przekazuje dużo danych, których nie sposób zawrzeć w tekście bez tzw. info dumpa. Jednym spojrzeniem czytelnik poznaje wielkość świata, jego cechy charakterystyczne (m.in. ukształtowanie terenu, surowce, florę, faunę) oraz kompleksowość. Mapa pozwala czytelnikowi łatwo nawigować po nieznanym terenie bez wyrywania się z “fikcyjnego snu“, urealnić i odnaleźć się w nowej rzeczywistości.
Jest to jedno z niewielu dodatkowych źródeł przekazu informacji dostępnych osobom piszącym poza samym tekstem.

Prawa i zasady

Świat funkcjonuje na zasadzie pewnych praw. Gdy świeci słońce jest jasno. Wrząca woda cię oparzy. Pory roku następują po sobie w utartym schemacie. To proste przykłady pewnych niezmiennych, powtarzających się wzorów i reguł. Tworzenie świata jest jak budowanie zegara, w którym każdy trybik niezawodnie musi wykonać swoją pracę by równo wymierzyć czas. Każdy element ma znaczenie. Czytelnik instynktownie czuje, gdy coś nie ma sensu, albo wydarzenia są na wyrost. Łatwo temu zapobiec.
Znając i definiując zasady funkcjonowania świata fikcyjnego można łatwo zadbać o spójność logiczną fabuły i konsekwentność opisywanych wydarzeń.

Świat

Światotwórstwo jest jak robienie sałatki ­– wrzucamy do miski wiele składników które, choć czasem wydają się do siebie nie pasować, finalnie po zmieszaniu tworzą całość. Tak też zaludniając świat do czynienia mamy z geo-socio-politycznymi składowymi takimi jak system wierzeń, normy społeczne, obyczaje, podziały i klasy, hierarchie, kultury, sposoby komunikowania się, waluty, branże, ideologie, dominujące narratywy, jak również nieuchronne konflikty, uprzedzenia i prześladowania pewnych grup społecznych. Przy tworzeniu fikcyjnego świata musisz to wziąć pod uwagę. Nawet jeśli akcja twojej powieści odbywa się w realnym świcie, to w zależności od położenia i punktu widzenia wszystkie te czynniki się zmieniają.